Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown

3-stjernet hotel med Indendørs pool

3 stjerner
8,4
Meget god
baseret på 1191 anmeldelser
1.191 verificerede bedømmelser
ons. 30.9
-
tor. 1.10
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
156 kr.
/Billigste pris per nat
Værelsestype
Udbyder
I alt pr. nat
King-size-værelse, ukendt sengetype
156 kr.
Standardværelse, ukendt sengetype
790 kr.
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
844 kr.
Om
Værelser
Faciliteter
Anmeldelser
Beliggenhed

Property safety measures

Øget sanitet

Daglig rengøring, flere hygiejneprodukter.

Afstandspolitik

Lobbyer med afstandsmarkeringer.

Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown room price & deals

ons. 30.9
-
tor. 1.10
Opholdstype
Bookinglink
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, ukendt sengetype
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
Queen-size-værelse, 2 store senge
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.

Hotel Amenities & Facilities

  • Indendørs pool
  • Fitnesscenter
  • Gratis wi-fi
  • Te-/kaffemaskine
  • Kaffemaskine
  • Kontor og konference
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn
  • Gratis toiletartikler

Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown Reviews

8,4
Meget god
1191 verificerede bedømmelser
Fantastisk
574
Meget god
225
God
169
Okay
78
Rimelig
63
Middelmådig
34
Dårlig
49
Sortér efter:Seneste

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Alle anmeldelser

10
Fantastisk
Kirk, okt. 2025
Fantastisk beliggenhed med gåafstand til Waterfront-distriktet og centrum. Morgenmaden var enestående. Personalet var venligt og hjælpsomt. Værelset var stort, selvom indretningen kunne være bedre, da badeværelsesområdet er åbent til sengen, så det sandsynligvis ville forstyrre partneren ved brug sent om aftenen. Ekstra gebyr for selvparkering. Wifi fungerede fint. Anbefalet!

Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown room booking info

Check-ind/Check-ud

Tjek ind når som helst efter 15:00; tjek ud når som helst inden 12:00

Afbestilling og forudbetaling

Regler for afbestilling og forudbetaling kan variere afhængigt af værelsestype og udbyder.

Licensnummer: STR1627T5845

Frequently asked questions

  • Hvor langt er Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown fra Halifax Intl?

    Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown er 26,5 km fra Halifax Intl. Du kan typisk forvente at det tager 49 min. at køre fra Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown til Halifax Intl. Det kan være en idé at tjekke tendenser i trafikken omkring dit hotel, hvis du vil være sikker på at spare tid.

  • Hvad er den bedste måde at komme til Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown fra Halifax Intl?

    Da der er mulighed for parkering hos Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, kan du altid leje en bil fra helt ned til 157 kr./dag og parkere den på hotellet. Det vil give dig en masse frihed på dit besøg i Halifax. En anden mere brugt metode er bare at tage en taxi eller sammenkørselsservice fra lufthavnen til Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown. Lufthavnen tættest på hotellet er Halifax Intl.

  • Er Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown kæledyrsvenligt?

    Ja, hunde og kæledyr er velkomne hos Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown.

  • Har Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown en pool?

    Ja. Mange af momondos brugere, der rejser til Halifax, leder specifikt efter hoteller med en pool. Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown har mange regler og retningslinjer ift. brug af pool, så sørg for at spørge ind til pool-åbningstider mv.

  • Hvad er telefonnummeret til Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Hvis du har spørgsmål vedrørende dit ophold hos Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, kan du ringe til receptionen på +1 902 429 6620.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Ja, Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown har Wi-Fi tilgængelig for hotellets gæster.

  • Er der fitnesscenter tilgængeligt for gæster på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Der er et fitnesscenter i Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, som er tilgængelig for hotellets gæster. Nogle gange er der ikke døgnåbent i fitnesscentrer på hoteller, så det kan være en god idé at dobbelttjekke åbningstiderne.

  • Hvad tid skal jeg tjekke ud på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Den almindelige udtjekning på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown er kl. 12:00. Gæsterne kan tjekke ind efter kl. 15:00.

  • Hvor meget koster et værelse på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Gæster kan i øjeblikket forvente at betale 2.729 kr. i gennemsnit for en nat på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, Halifax. Indtast dine ønskede rejsedatoer i formularen ovenfor for at finde tilbud fra 1.007 kr. pr. nat.

  • Er der vaskeservice på Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown?

    Ja, der er. Kontakt Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, Halifax, for at få flere oplysninger om alle vaskeservicer. Har du brug for at glatte dit tøj? Overnatningsstedet har strygebræt og strygejern.

  • Hvor mange udbydere søger momondo på for hoteller i Halifax?

    Fra september 2026 er der 390 udbydere at vælge mellem for hoteller i Halifax.

  • Hvornår opdaterede momondo sidst priserne for hoteller i Halifax?

    Priser for hoteller i Halifax opdateres hver dag.

Places of interest near Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown

Attractions in Halifax, Nova Scotia curated by momondo
Beliggenhed: Homewood Suites by Hilton Halifax-Downtown, 1960 Brunswick Street, Halifax, NS B3J 2G7

Top landmarks

  • Scotiabank Centre287 m
  • Town Hall318 m
  • Halifax World Trade and Convention Centre342 m
  • Halifax Citadel National Historic Site352 m
  • Casino Nova Scotia359 m
  • St. Paul's Anglican Church0.5 km
  • Province House0.5 km
  • Art Gallery of Nova Scotia0.5 km
  • Maritime Museum of the Atlantic0.7 km
  • CSS Acadia0.7 km
  • HMCS Sackville0.8 km
  • Halifax Common0.9 km

momondo’s favorite Halifax hotels

Residence Inn by Marriott Halifax Downtown

1599 Grafton Street, Halifax, NS

8,3
3 stjerner

1.302 kr.

Hampton Inn by Hilton Halifax Downtown

1960 Brunswick Street, Halifax, NS

8,2
3 stjerner

1.073 kr.

The Lord Nelson Hotel & Suites

1515 South Park Street, Halifax, NS

8,6
4 stjerner

868 kr.

Best Western Plus Chocolate Lake Hotel

250 St. Margaret's Bay Road, Halifax, NS

8,3
3 stjerner

1.007 kr.

Courtyard by Marriott Halifax Downtown

5120 Salter Street, Halifax, NS

8,0
3 stjerner

1.096 kr.

Atlantica Hotel Halifax

1980 Robie Street, Halifax, NS

7,7
4 stjerner

1.060 kr.

Commons Inn

5780 West Street, Halifax, NS

5,1
2 stjerner

476 kr.

Spar penge, når du booker hotel med momondo

De bedste hoteltilbud

De bedste hoteltilbud

Se tilbud fra tusindvis af hoteller og overnatningssteder på ét sted.

Gratis afbestilling

Gratis afbestilling

Brug vores filter til at finde overnatningssteder med gratis afbestilling.

Millioner af anmeldelser

Millioner af anmeldelser

Tjek vurderinger fra millioner af ægte gæstevurderinger.

Prisagent

Prisagent

Vil du booke senere? til at holde øje med priserne.

En nemmere måde at holde styr på din rejse til Halifax på

Vi gør det supernemt at planlægge, organisere og rejse sammen med venner eller familie. Trips er gratis – og kan bruges, uanset hvor du booker.

Få besked, når priserne falder

Daglige prisændringer i din indbakke – kun med prisagenter.
2 gæster, 1 værelse
ons. 30.9
tor. 1.10

Find bedre resultater til dit ophold i Halifax

Populære byer i Canada