Sofitel Sydney Wentworth

5-stjernet hotel med Fitnesscenter

5 stjerner
8,4
Meget god
baseret på 2207 anmeldelser
2.207 verificerede bedømmelser
fre. 2.10
-
lør. 3.10
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
997 kr.
/Billigste pris per nat
Værelsestype
Udbyder
I alt pr. nat
Klassisk værelse, 2 x to enkeltsenge
997 kr.
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
1.008 kr.
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
1.068 kr.
Om
Værelser
Faciliteter
Anmeldelser
Beliggenhed

Sofitel Sydney Wentworth room price & deals

fre. 2.10
-
lør. 3.10
Opholdstype
Bookinglink
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, 2 dobbeltsenge
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
Superior-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 2 x to enkeltsenge
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Klassisk værelse, 1 ekstra stor seng
Executive-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, ukendt sengetype
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, 2 dobbeltsenge
Luksus-værelse, 1 ekstra stor seng
Luksus-værelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.

Hotel Amenities & Facilities

  • Fitnesscenter
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Gratis wi-fi
  • Te-/kaffemaskine
  • Kaffemaskine
  • Parkeringsservice
  • Kontor og konference
  • Wi-fi i alle områder

Sofitel Sydney Wentworth Reviews

8,4
Meget god
2207 verificerede bedømmelser
Fantastisk
982
Meget god
376
God
344
Okay
173
Rimelig
151
Middelmådig
74
Dårlig
107
Sortér efter:Seneste

Vis anmeldelser, der indeholder:

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Sofitel Sydney Wentworth room booking info

Check-ind/Check-ud

Tjek ind når som helst efter 15:00; tjek ud når som helst inden 11:00

Afbestilling og forudbetaling

Regler for afbestilling og forudbetaling kan variere afhængigt af værelsestype og udbyder.

Frequently asked questions

  • Hvordan er Sofitel Sydney Wentworth prissat i forhold til andre 5-stjernede hoteller i Sydney?

    Sofitel Sydney Wentworth er 1.627 kr. billigere end et 5 stjernet hotel i gennemsnittet koster i Sydney. Du kan normalvis finde en pris på 1.603 kr. for et ophold hos Sofitel Sydney Wentworth.

  • Hvor langt er Sofitel Sydney Wentworth fra Sydney?

    Hvis du vil rejse direkte fra Sydney til Sofitel Sydney Wentworth, skal du forvente en kørsel på 16 min., da de ligger ca. 8,8 km fra hinanden.

  • Hvad er den bedste måde at komme til Sofitel Sydney Wentworth fra Sydney?

    Sofitel Sydney Wentworth giver gæster mulighed for at parkere ved hotellet. Med det i tankerne, kan den mest effektive måde, ikke blot at komme fra Sydney til hotellet men også rundt i Sydney under dit ophold, være at leje en bil. Biludlejning i Sydney koster i gennemsnit 113 kr./dag. Hvis du leder efter den nemmeste vej fra Sydney til Sofitel Sydney Wentworth, så overvej at få fat i en taxi eller en sammenkørselsservice som kan få dig til hotellet, men også rundt i byen under dit besøg.

  • Er der mad tilgængelig hos Sofitel Sydney Wentworth?

    Sofitel Sydney Wentworth har restaurant på hotellet som både overnattene og besøgende kan benytte. Spørg efter åbningstider i receptionen eller ring til Sofitel Sydney Wentworth på +61 292 289 188. En af de nemmeste måder at få mad på for Sydney gæster, der bor i Sofitel Sydney Wentworth, er at bestille roomservice, som er tilgængelig for alle hotellets gæster.

  • Har Sofitel Sydney Wentworth en pool?

    På nuværende tidspunkt viser vores data, at der ikke er en pool tilgængelig hos Sofitel Sydney Wentworth. Men nogle hoteller laver renoveringer, der kan medføre store ændringer på bygningen. For et mere nøjagtigt svar er det bedst at ringe direkte til hotellet på +61 292 289 188.

  • Hvor tæt er Sofitel Sydney Wentworth på Sydney centrum?

    Når du overnatter i Sofitel Sydney Wentworth er der kun 1,4 km mellem dig og Sydney centrum. Når du skal på tur ind i Sydney by, så planlæg et smut forbi Sydney Opera House, samt de forskellige butikker og restauranter.

  • Hvad er telefonnummeret til Sofitel Sydney Wentworth?

    Du kan komme igennem til hovednummeret på +61 292 289 188.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Sofitel Sydney Wentworth?

    Ja, Sofitel Sydney Wentworth har Wi-Fi tilgængelig for hotellets gæster.

  • Er der fitnesscenter tilgængeligt for gæster på Sofitel Sydney Wentworth?

    Sofitel Sydney Wentworth har et fitnesscenter tilgængeligt for gæster, som gerne vil bruge det gennem deres ophold på hotellet.

  • Hvad tid skal jeg tjekke ud på Sofitel Sydney Wentworth?

    Udtjekning skal ske inden kl. 11:00. Planlæg din tid inden afgang i henhold hertil, så du undgår eventuelle gebyrer.

  • Hvor meget koster et værelse på Sofitel Sydney Wentworth?

    2.799 kr./nat er en god gennemsnitspris lige nu, og nogle brugere har rapporteret om tilbud fra kun 1.242 kr./nat. Priserne kan dog ændre sig, afhængigt af hvornår på året du booker, den værelsestype, du foretrækker, osv. Udfyld formularen ovenfor for at få tilbud på din rejse.

  • Er der vaskeservice på Sofitel Sydney Wentworth?

    Der er mulighed for vaskeservice på Sofitel Sydney Wentworth. Kontakt receptionen for at få flere oplysninger. Strygejern og strygebræt er en del af faciliteterne.

  • Hvor stor er afstanden fra Sofitel Sydney Wentworth, Sydney, til Sydney Opera House?

  • Hvor mange udbydere søger momondo på for hoteller i Sydney?

    Der er 5.851 udbydere for hoteller i Sydney fra september 2026.

  • Hvornår opdaterede momondo sidst priserne for hoteller i Sydney?

    Priser for hoteller i Sydney opdateres dagligt.

Places of interest near Sofitel Sydney Wentworth

Attractions in Sydney, Australien curated by momondo
Beliggenhed: Sofitel Sydney Wentworth, 61-101 Phillip Street, Sydney, NSW 2000

Top landmarks

  • Circular Quay0.5 km
  • Sydney Tower0.6 km
  • St Mary's Cathedral0.7 km
  • Hyde Park0.9 km
  • George Street1 km
  • Sydney Opera House1 km
  • Australian National Maritime Museum1.2 km
  • Darling Harbour1.4 km
  • Kings Cross1.5 km
  • Sydney Harbour Bridge1.5 km
  • Star Casino1.6 km
  • Sydney Harbour3.1 km

momondo’s favorite Sydney hotels

Hyatt Regency Sydney

161 Sussex Street, Sydney, NSW

8,3
5 stjerner

1.382 kr.

Amora Hotel Jamison Sydney

11 Jamison Street, Sydney, NSW

8,6
5 stjerner

1.309 kr.

Abcot Inn

410 Princes Highway, Sydney, NSW

6,6
3 stjerner

670 kr.

YEHS Hotel Sydney Harbour Suites

252 Sussex Street, Sydney, NSW

8,1
4 stjerner

877 kr.

Furama Darling Harbour

68 Harbour Street, Sydney, NSW

8,4
4 stjerner

1.111 kr.

Q Station Sydney Harbour National Park

1 North Head Scenic Drive, Sydney, NSW

8,3
4 stjerner

887 kr.

Great Southern Hotel Sydney

717 George Street, Sydney, NSW

8,3
4 stjerner

698 kr.

Holiday Inn Warwick Farm

355 Hume Highway, Sydney, NSW

8,7
4 stjerner

782 kr.

Cremorne Point Manor

6 Cremorne Road, Sydney, NSW

8,4
4 stjerner

655 kr.

Nearby accommodation in Sydney

Pyrmont

See more

The Darling at The Star

80 Pyrmont Street, Sydney, NSW

9,0
5 stjerner

1.381 kr.

Se hoteltilbud

The Star Grand Hotel and Residences Sydney

80 Pyrmont Street, Sydney, NSW

8,7
5 stjerner

1.221 kr.

Se hoteltilbud

The Dunkirk Hotel

205 Harris Street, Sydney, NSW

7,3
2 stjerner

599 kr.

Se hoteltilbud

Oaks Sydney Goldsbrough Suites

243 Pyrmont Street, Sydney, NSW

8,0
4 stjerner

953 kr.

Se hoteltilbud

Pyrmont Guest House Air-Con

Sydney, NSW

7,3

714 kr.

Se hoteltilbud

Pyrmont/Azzurro Pod Hotel Darling Harbour

22 Allen Street, Sydney, NSW

6,8
4 stjerner

815 kr.

Se hoteltilbud

Redfern

See more

Little Drifter Surry Hills

207 Cleveland Street, Sydney, NSW

7,5
3 stjerner

475 kr.

Se hoteltilbud

The Bat & Ball Hostel

495 Cleveland Street, Sydney, NSW

8,0
1 stjerne

158 kr.

Se hoteltilbud

Secret Garden Backpackers

243-247 Cleveland Street, Sydney, NSW

7,6
2 stjerner

361 kr.

Se hoteltilbud

The Eve Hotel Sydney

8 Baptist Street, Sydney, NSW

9,3
5 stjerner

2.182 kr.

Se hoteltilbud

Glengarry Castle Hotel

182 Lawson St, Sydney, NSW

7,1
3 stjerner

365 kr.

Se hoteltilbud

The Regent Guesthouse

124 Regent St, Sydney, NSW

8,4

591 kr.

Se hoteltilbud

Chippendale

See more

Sydney Riseon Hotel

8-14 Broadway, Sydney, NSW

7,2
3 stjerner

532 kr.

Se hoteltilbud

Mercure Sydney

818-820 George Street, Sydney, NSW

8,4
4 stjerner

1.041 kr.

Se hoteltilbud

Nesuto Chippendale

Sydney, NSW

7,7

814 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Hacienda

179 Cleveland Street, Sydney, NSW

7,5
3 stjerner

542 kr.

Se hoteltilbud

Mad Monkey Backpackers on Broadway - Adults Only

20 City Road, Sydney, NSW

7,9
3 stjerner

459 kr.

Se hoteltilbud

The Lansdowne Hotel

2-6 City Road, Sydney, NSW

7,3
2 stjerner

677 kr.

Se hoteltilbud

Four Points by Sheraton Sydney, Central Park

88 Broadway, Sydney, NSW

8,8
4 stjerner

1.184 kr.

Se hoteltilbud

28 Hotel

28 Regent Street, Sydney, NSW

8,5
3 stjerner

684 kr.

Se hoteltilbud

Deluxe Ensuite Double Room - Nearby Universities - Seconds to Famous Eateries

Sydney, NSW

3,8

567 kr.

Se hoteltilbud

Surry Hills

See more

Central Private Hotel

358 Elizabeth Street, Sydney, NSW

7,1
2 stjerner

453 kr.

Se hoteltilbud

Rydges Sydney Central

28 Albion Street, Sydney, NSW

8,2
4 stjerner

1.088 kr.

Se hoteltilbud

Shakespeare Hotel Surry Hills

200 Devonshire Street, Sydney, NSW

8,1
4 stjerner

637 kr.

Se hoteltilbud

Adina Apartment Hotel Sydney Surry Hills

359 Crown Street, Sydney, NSW

8,6
4 stjerner

1.240 kr.

Se hoteltilbud

57 Hotel

57 Foveaux Street, Sydney, NSW

8,5
4 stjerner

856 kr.

Se hoteltilbud

1 Private King Single Bed In Sydney Cbd Near Train Uts Darlinghar&Icc&C Hinatown - Room Only

Elizabeth Street 318, Sydney, NSW

6,0

404 kr.

Se hoteltilbud

2 Private Double Bed In Sydney Cbd Near Train Uts Darlinghar&Icc&C Hinatown - Room Only

Elizabeth Street 318, Sydney, NSW

5,9
4 stjerner

736 kr.

Se hoteltilbud

Chic Single Room - Ac - Next to Central Station - Nearby Cbd Usyd Uts Top Viewed Bistros - Shared Ba

Sydney, NSW

3,6

579 kr.

Se hoteltilbud

Crystalbrook Albion

21 Little Albion Street, Sydney, NSW

9,1
5 stjerner

1.416 kr.

Se hoteltilbud

Spar penge, når du booker hotel med momondo

De bedste hoteltilbud

De bedste hoteltilbud

Se tilbud fra tusindvis af hoteller og overnatningssteder på ét sted.

Gratis afbestilling

Gratis afbestilling

Brug vores filter til at finde overnatningssteder med gratis afbestilling.

Millioner af anmeldelser

Millioner af anmeldelser

Tjek vurderinger fra millioner af ægte gæstevurderinger.

Prisagent

Prisagent

Vil du booke senere? til at holde øje med priserne.

En nemmere måde at holde styr på din rejse til Sydney på

Vi gør det supernemt at planlægge, organisere og rejse sammen med venner eller familie. Trips er gratis – og kan bruges, uanset hvor du booker.

Få besked, når priserne falder

Daglige prisændringer i din indbakke – kun med prisagenter.
2 gæster, 1 værelse
fre. 2.10
lør. 3.10

Find bedre resultater til dit ophold i Sydney

Populære byer i Australien