Skylon Hotel Dublin ligger i en historisk bygning med flotte dekorationer, elegante farver og et væld af luksuriøse faciliteter. Du kan nyde selskab med andre i de fælles wellness-faciliteter, eller du kan få dit eget private værelse i ro og mag på dit værelse med roomservice og gratis kaffe hele dagen. Der ligger mange seværdigheder i gåafstand fra hotellet.
Under opholdet finder du en række moderne bekvemmeligheder og tjenester i den døgnåbne reception. Som eksempel kan du anmode om ekstra bagageopbevaring, få hjælp til udflugter, købe billetter til offentlig transport eller få en tur til den nærliggende golfbane for en dag med luksus. I baren kan du nyde et gin-galleri og se de seneste live-sportsbegivenheder på tv. Tilbring en fredelig stund udenfor på terrassen og se den håndkurerede have, der passer ind i det omkringliggende landskab.
Samtlige 126 værelser på Skylon Hotel Dublin har eget badeværelse og gratis toiletartikler, så man kan få mest muligt ud af opholdet. Bestil roomservice og få friske måltider samt vand og vin leveret direkte til dig. Værelset har også strygejern, så du kan sikre dig, at dit tøj er godt presset.
Skylon Bar & Grill er hotellets spisested, hvor du kan finde lokale irske delikatesser til morgenmad, frokost og middag. Der er også en café på stedet, hvis du har lyst til en varm drik eller en let snack. Hvis du vil have flere spisesteder, kan du besøge Chili Banana eller Restaurant 104, som ligger blot et minut fra hotellet.
Skylon Hotel Dublin ligger ti minutters gang fra en række vartegn, herunder National Botanic Gardens, Croke Park Stadion og The Goose Tavern for at nævne et par.