Flyrejser Europa Danmark København Aarhus flyrejser til København:

Billige flybilletter fra Aarhus til København

Returrejse
Economy
Aarhus (AAR)
København (CPH)
lør.. 21.8.
lør.. 28.8.
Tidspunkt
Sammenlign momondo med |

Information om Aarhus-København fly

Hvor lang tid tager det at flyve fra Aarhus til København, og kan man flyve direkte?
Bedste pris fundet9.603 kr.Det billigste flytilbud fra Aarhus til København fundet på momondo i de sidste 72 timer er 9.603 kr.
Hurtigste flyvetid0t. 40min.Det hurtigste fly fra Aarhus til København tager 0t. 40min.
Direkte flyma, ti, on og søDirekte fly fra Aarhus til København på mandag, tirsdag, onsdag og søndag. Det eneste flyselskab, der tilbyder direkte fly, er SAS.
Lufthavne i København1 lufthavnDer er 1 lufthavn i nærheden af København: København Kastrup (CPH)

Sådan finder du billige fly fra Aarhus til København

Du behøver ikke lede længere. Vi har gennemgået alle søgninger for denne flyrute på momondo, så du har alt information du skal bruge, for at finde en billig flybillet til din rejse.

Hvilken måned er det billigst at flyve til København?

april
Det billigste tidspunkt på året at flyve fra Aarhus til København er april. Det dyreste tidspunkt er september.

Hvilken dag er det billigst at flyve fra Aarhus til København?

søndag
Den billigste dag er typisk søndag. Den dyreste dag er typisk lørdag

Hvilket tidspunkt er det billigst at flyve fra Aarhus til København?

om eftermiddagen
Fly fra Aarhus til København er ca. 18% dyrere om formiddagen end om eftermiddagen

Hvilket flyselskab er billigst til København fra Aarhus?

Ryanair
Ryanair, Norwegian Air International, og SAS er de mest populære selskaber, der flyver fra Aarhus til København

Hvilken flyrute er billigst fra Aarhus til København?

Aarhus - København Kastrup
Flyv fra Aarhus til København Kastrup for at få de bedste flypriser mellem Aarhus og København
AAR
Aarhus
CPH
København Kastrup

Hvor lang tid i forvejen bør du bestille fly fra Aarhus til København?

60 dage før
Det billigste tidspunkt at købe en flyrejse fra Aarhus til København er ca. 60 dage før afgang
60
Dage før afgang
0

Sammenlign flybilletter tur/retur fra Aarhus til København

Herunder kan du se de bedste priser på din flyrute tur/retur for de næste 3 måneder. Alle ruter blev fundet på momondo denne uge. Se de hurtigste og billigste flyruter fra Aarhus til København ved at skifte faneblad.
SAS
3. aug.
AAR13:55Aarhus
0t. 40min.
CPH14:35København Kastrup
10. aug.
CPH19:00København Kastrup
0t. 40min.
AAR19:40Aarhus
1.521 kr.
Find lignende

Find de billigste enkeltbilletter fra Aarhus til København

Hvis du leder efter enkeltbilletter fra Aarhus til København, så se nogle af vores tilbud herunder fra Ryanair
SAS
9. sep.
AAR14:20Aarhus
0t. 35min.
CPH14:55København Kastrup
SAS
9. sep.
AAR02:55Aarhus
0t. 35min.
CPH03:30København Kastrup
SAS
8. sep.
AAR14:20Aarhus
0t. 35min.
CPH14:55København Kastrup

Bedste flyselskaber, der flyver fra Aarhus til København

Sammenlign og se anmeldelser af flyselskaber, der flyver fra Aarhus til København med momondo
FlyselskabVurderingGratis afbestillingPris
SAS
PrisFra 922 kr.
Gratis afbestilling
Vurdering
8,1
8,7

Boarding

8,1

Comfort

8,7

Besætning

7,5

Underholdning

7,5

Mad

Anmeldelser

Fordele: Meget søde, venlige, hjælpsomme og smilende stewardesser

Ulemper: Under COVID-19 omstændighederne, lader det sig vel ikke gøre, men en kop varm kaffe på en kl 0600 afgang, ville have været prikken over i’et

1 / 3

Er der flyselskaber på ruten fra Aarhus til København Kastrup, som tilbyder fleksibel afbestilling på grund af COVID-19?

På grund af den globale indvirkning fra COVID-19 har nogle af de flyselskaber, som vi samarbejder med på ruten fra Aarhus til København Kastrup, f.eks. SAS og Ryanair, muligvis iværksat fleksible afbestillingsregler. Brug vores site til at søge efter alle de flyselskaber, der kan tilbyde dig denne fleksibilitet.

Hvor langt er der fra Aarhus til København Kastrup med fly?

Der er 157,7 km mellem Aarhus og København Kastrup. Med fly tager denne rute typisk 0t. 35min..


Lufthavne og transport

Hvilke flyselskaber flyver ruten København – Aarhus?

Skal du nå et møde i Aarhus, har du lyst til at opleve atmosfæren på en weekendtur i den jyske hovedstad eller rejser du i hverdagene, så er det nemt og hurtigt at tage med fly fra København til Aarhus. Dermed slipper du for at bekymre dig om forsinkede færger, broafgifter og kø på motorvejen. SAS er selskabet, der bringer dig med fly fra København til Aarhus, og du kan vælge mellem hele seks forskellige afgange om dagen.

Afgang: Hvordan kommer man til lufthavnen i København?

En hovedstad som København byder på mange transportforbindelser fra centrum til Københavns Lufthavn. Det er nemt og bekvemt at tage metroen, der består af førerløse undergrundstog, der til dels også kører over jorden. Linje M2 klarer turen fra eksempelvis Nørreport Station på ca. et kvarter. Du kan også rejse med bus nummer 5C eller toget fra Hovedbanegården. Alle disse tre, offentlige transportformer kører til terminal 3 i lufthavnen. Ønsker du at benytte en taxa, koster det ca. 250 DKK for en tur fra centrum.

Ankomst: Hvordan kommer man fra lufthavnen til centrum i Aarhus?

Fly fra København til Aarhus lander i Aarhus Lufthavn i Tirstrup på Djursland. 925X fly-bus er tilpasset flyenes ankomsttider og kører fra lufthavnen ind til Aarhus Hovedbanegård. Busturen tager ca. 45 minutter og koster ca. 115 DKK. Du kan også køre med taxa, der dog er en dyrere løsning til ca. 650 DKK – afhængig af trafikken.

Hvor lang tid tager det at flyve fra København – Aarhus?

35 minutter er flyvetiden med direkte fly fra København til Aarhus. Dermed er fly også det hurtigste transportmiddel, når du skal fra den danske hovedstad til den jyske hovedstad. Det er blot at sammenligne de billige flybilletter, så du kan komme afsted i ekspresfart med SAS.


Praktisk information om din rejse til Aarhus

Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Aarhus?

Der er mest gang i Aarhus om sommeren fra juni til august, hvor byen byder på mange udendørsaktiviteter samt masser af liv omkring åen, havnen og i byens mange parker. Aarhus er dog rejsevenlig hele året takket været byens mange kulturelle muligheder, der byder på indendørsoplevelser, når det regner, sner eller blæser.

Er et pas nødvendigt på fly fra København til Aarhus?

Du kan nøjes med at bruge dit sygesikringskort eller kørekort som ID på indenrigsrejser. Det er også fornuftigt at tjekke op på de enkelte flyselskabers specifikke regler for en sikkerheds skyld, inden afrejse.

Tips til Aarhus

  • Aarhus Festuge er et kæmpe trækplaster for både lokale og turister. Det er en kunst- og kulturfestival, der strækker sig over ti dage omkring den første uge i september. Der er et nyt, spændende tema hvert år.
  • Gå ikke glip af café-livet i Aarhus. Prøv Latinerkvarteret med de brostensbelagte gader samt hippe kaffebarer, eller de fancy restauranter langs Åboulevarden.
  • Du kan se Aarhus fra oven ved at kontakte kirketjeneren i Aarhus Domkirke og komme op i tårnet, eller besøge Salling roof top. Begge steder opnår du panoramaudsigt over smilets by.

(Priser tjekket 04/11/2018).


Fly fra Aarhus til:

Fly til København fra:


Find billige flybilletter til andre byer i Danmark

Danmark er fyldt med spændende byer, så hvorfor ikke overveje en weekendtur til nogle af disse?
Flyrejser Europa Danmark København Aarhus flyrejser til København:
  • Returrejse
  • Enkeltrejse
  • Rundrejse
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
  • Flere
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class
Economy
  • Economy
  • Premium Economy
  • Business
  • First Class