Billige fly fra København til Aalborg fra 334 kr.

1 voksen
0 tasker
Fra?
Til?
fre. 1.12
fre. 8.12

Tilbud fra mere end 900 forskellige rejsesites.

Information om København-Aalborg fly

Hvor lang tid tager det at flyve fra København til Aalborg, og kan man flyve direkte?

Bedste pris fundet

354 kr.

Hurtigste flyvetid

0t. 45min.

Direkte fly

Ingen

Lufthavne i Aalborg

1 lufthavn
Det bedste tilbud på en enkeltbillet til Aalborg fra København i de seneste 72 timer er 354 kr.. Det bedste tilbud på en returbillet fra København til Aalborg, der er fundet på momondo i de seneste 72 timer, er 4.501 kr..
Det hurtigste fly fra København til Aalborg tager 0t. 45min.
Der er ingen direkte fly fra København til Aalborg. Populære ikke-direkte ruter for denne forbindelse er København Kastrup Lufthavn - Aalborg Lufthavn.
Der er 1 lufthavn i nærheden af Aalborg: Aalborg (AAL)

Sådan finder du billige fly fra København til Aalborg

Du behøver ikke lede længere. Vi har gennemgået alle søgninger for denne flyrute på momondo, så du har alt information du skal bruge, for at finde en billig flybillet til din rejse.

Hvilken måned er det billigst at flyve til Aalborg?

Januar. Det billigste tidspunkt på året at flyve fra København til Aalborg er januar. Det dyreste tidspunkt er maj.

Hvilken dag er det billigst at flyve fra København til Aalborg?

Lørdag. Den billigste dag er typisk lørdag. Den dyreste dag er typisk søndag

Hvilket tidspunkt er det billigst at flyve fra København til Aalborg?

Om morgenen. Fly fra København til Aalborg er ca. 4% dyrere om aftenen end om morgenen

Hvilket flyselskab er billigst til Aalborg fra København?

Norwegian. Danish Air, Norwegian, og Scandinavian Airlines er de mest populære selskaber, der flyver fra København til Aalborg

Hvilken flyrute er billigst fra København til Aalborg?

København Kastrup - Aalborg. Flyv fra København Kastrup til Aalborg for at få de bedste flypriser mellem København og Aalborg

Hvor lang tid i forvejen bør du booke fly fra København til Aalborg?

43 dage før. Det billigste tidspunkt at købe en flyrejse fra København til Aalborg er ca. 43 dage før afgang

Hvor mange fly tager fra København til Aalborg på en gennemsnitlig dag?

Pr. november 2023, letter der hver dag 14 fly fra København, der lander i Aalborg. Det mest almindelige tidspunkt at flyve på denne rute er 16:00. 40% af alle daglige fly afgår om eftermiddagen.

Hvor mange fly afgår der fra København til Aalborg i gennemsnit pr. uge?

Fra november 2023 er der 99 fly om ugen fra København til Aalborg.

Kan jeg spare penge ved at mellemlande på flyrejser fra København til Aalborg?

Nej. Direkte fly er det billigste alternativ for flyrejser fra København til Aalborg.

Sammenlign flybilletter tur/retur fra København til Aalborg

Herunder kan du se de bedste priser på din flyrute tur/retur for de næste seks måneder. Alle ruter blev fundet på momondo i denne uge. Se de hurtigste og billigste flyruter fra København til Aalborg ved at skifte faneblad.
Scandinavian Airlines
17. dec.
CPH11:15København Kastrup
0t. 45min.
AAL12:00Aalborg
19. dec.
AAL17:45Aalborg
0t. 45min.
CPH18:30København Kastrup
Norwegian
8. dec.
CPH10:45København Kastrup
0t. 45min.
AAL11:30Aalborg
10. dec.
AAL20:55Aalborg
0t. 45min.
CPH21:40København Kastrup
Flere flyselskaber
26. jan.
CPH06:35København Kastrup
14t. 15min.
1 stop
AAL20:50Aalborg
28. jan.
AAL16:25Aalborg
0t. 45min.
CPH17:10København Kastrup
Danish Air
8. dec.
CPH11:50København Kastrup
0t. 55min.
AAL12:45Aalborg
8. dec.
AAL15:55Aalborg
0t. 55min.
CPH16:50København Kastrup
1.083 kr.
Find lignende
Scandinavian Airlines
13. dec.
CPH07:00København Kastrup
0t. 50min.
AAL07:50Aalborg
17. dec.
AAL19:50Aalborg
0t. 45min.
CPH20:35København Kastrup
Norwegian
26. jan.
CPH18:55København Kastrup
0t. 45min.
AAL19:40Aalborg
28. jan.
AAL09:55Aalborg
0t. 45min.
CPH10:40København Kastrup

Søg efter last minute fly til Aalborg fra København

Find og sammenlign priser på returbilletter for dit last minute-fly fra København til Aalborg
Norwegian
1. dec.
CPH20:20København Kastrup
0t. 45min.
AAL21:05Aalborg
3. dec.
AAL20:55Aalborg
0t. 45min.
CPH21:40København Kastrup
Flere flyselskaber
6. dec.
CPH12:15København Kastrup
0t. 45min.
AAL13:00Aalborg
6. dec.
AAL15:25Aalborg
0t. 45min.
CPH16:10København Kastrup
Scandinavian Airlines
6. dec.
CPH12:15København Kastrup
0t. 45min.
AAL13:00Aalborg
6. dec.
AAL18:45Aalborg
0t. 45min.
CPH19:30København Kastrup
1.396 kr.
Find lignende
Norwegian
1. dec.
CPH14:10København Kastrup
0t. 45min.
AAL14:55Aalborg
3. dec.
AAL20:55Aalborg
0t. 45min.
CPH21:40København Kastrup
Norwegian
2. dec.
CPH16:00København Kastrup
0t. 45min.
AAL16:45Aalborg
5. dec.
AAL15:25Aalborg
0t. 45min.
CPH16:10København Kastrup
1.130 kr.
Find lignende
KLM
2. dec.
CPH06:00København Kastrup
7t. 45min.
1 stop
AAL13:45Aalborg
5. dec.
AAL18:10Aalborg
4t. 20min.
1 stop
CPH22:30København Kastrup
2.540 kr.
Find lignende

Bedste flyselskaber, der flyver fra København til Aalborg

Sammenlign og se anmeldelser af flyselskaber, der flyver fra København til Aalborg med momondo
Flyselskab
Vurdering
Gratis afbestilling
Pris
NorwegianPrisFra 372 kr.Gratis afbestillingVurdering
6,9
117 anmeldelser
Søg efter fly fra Norwegian
Scandinavian AirlinesPrisFra 412 kr.Gratis afbestillingVurdering
7,2
453 anmeldelser
Søg efter fly fra Scandinavian Airlines
Danish AirPrisFra 415 kr.Gratis afbestillingVurdering
8,9
2 anmeldelser
Søg efter fly fra Danish Air
  • Danish Air-fly fra København til Aalborg

    Danish Air flyver omkring 3 flyvninger fra København til Aalborg hver uge. Gennemsnitsprisen på disse flyvninger i de seneste 72 timer har ligget på 131 kr., men momondo-brugere har fundet tilbud med Danish Air fra København til Aalborg på helt ned til 61 kr. retur. Danish Air er blevet bedømt med 8,9/10 i 2 anmeldelser.

  • Scandinavian Airlines-fly fra København til Aalborg

    Det bedste Scandinavian Airlines-tilbud for flybilletter på ruten København til Aalborg, der er blevet fundet på momondo i de seneste 72 timer, kostede 60 kr. for en returrejse. Det bør bemærkes, at en gennemsnitlig flybillet med Scandinavian Airlines på denne rute på dette tidspunkt var højere og lå på 115 kr. retur. Scandinavian Airlines har 27 flyvninger fra København til Aalborg på en normal uge, så priserne varierer efter tidspunkt og efterspørgsel. 453 anmeldelser af Scandinavian Airlines fra brugere på momondo har bedømt flyselskabet med 7,2/10.


Fly med Scandinavian Airlines fra København til Aalborg

Vores bedste tilbud fra Scandinavian Airlines på flybilletter fra København til Aalborg
Scandinavian Airlines
17. dec.
CPH11:15København Kastrup
0t. 45min.
AAL12:00Aalborg
19. dec.
AAL17:45Aalborg
0t. 45min.
CPH18:30København Kastrup
Scandinavian Airlines
13. dec.
CPH07:00København Kastrup
0t. 50min.
AAL07:50Aalborg
17. dec.
AAL19:50Aalborg
0t. 45min.
CPH20:35København Kastrup
Scandinavian Airlines
15. dec.
CPH07:00København Kastrup
0t. 50min.
AAL07:50Aalborg
17. dec.
AAL17:05Aalborg
0t. 45min.
CPH17:50København Kastrup

Fly med Norwegian fra København til Aalborg

Vores bedste tilbud fra Norwegian på flybilletter fra København til Aalborg
Norwegian
8. dec.
CPH20:20København Kastrup
0t. 45min.
AAL21:05Aalborg
10. dec.
AAL18:55Aalborg
0t. 45min.
CPH19:40København Kastrup
Norwegian
26. jan.
CPH18:55København Kastrup
0t. 45min.
AAL19:40Aalborg
28. jan.
AAL09:55Aalborg
0t. 45min.
CPH10:40København Kastrup
Norwegian
1. dec.
CPH20:20København Kastrup
0t. 45min.
AAL21:05Aalborg
3. dec.
AAL20:55Aalborg
0t. 45min.
CPH21:40København Kastrup

Vælg den bedste måde, at komme fra København til Aalborg på


  • Er fly den hurtigste måde at komme fra København til Aalborg på?

    Baseret udelukkende på rejsetid har vores brugere set, at et fly fra København til Aalborg er den hurtigste mulighed for at komme frem til destinationen på blot 0t. 45min.. Hvis rejsetiden ikke er så vigtig, kan du overveje at booke en alternativ transportform som f.eks. et tog fra København til Aalborg eller en bus fra København til Aalborg.

  • Er fly den billigste måde at komme fra København til Aalborg på?

    En busrejse til din destination er den billigste løsning, vi har fundet i de seneste dage. Den billigste pris, vi har fundet, er 197 kr., så det er billigere end et fly fra København til Aalborg og billigere end et tog fra København til Aalborg.

  • Hvor langt er der fra København Kastrup til Aalborg med fly?

    København Kastrup og Aalborg er 223,9 km fra hinanden. Under normale forhold vil det typisk tage 0t. 45min. med fly.

  • Hvad er klimaaftrykket for at flyve fra København Kastrup til Aalborg?

    Klimaaftrykket ved at flyve fra København Kastrup til Aalborg er 25 kg i gennemsnit. På momondo kan du sortere flysøgningen efter CO2. Til sammenligning er klimaaftrykket for denne rejse med tog 16 kg. Selvom det tager længere tid, så vil valget af bus fremfor fly sænke klimaaftrykket for din rejse til ca. 10 kg.

  • Hvornår opdaterede momondo sidst priserne for fly fra København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn?

    Priser for fly fra København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn opdateres dagligt.

  • Hvor mange udbydere søger momondo på for fly fra København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn?

    Der er 3 udbydere til København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn fly fra november 2023.

  • Hvor gammel skal du være for at flyve fra København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn?

    Minimumsalderen for et barn, der rejser alene, er fem år, men flyselskaber, der tilbyder service for uledsagede børn, har deres egne aldersrestriktioner. Længden på flyvningen, tidspunktet og mellemlandinger er blandt de ting, der kan gøre en forskel på aldersgrænsen. Vi anbefaler, at du dobbelttjekker med det flyselskab, du booker rejsen fra København Kastrup Lufthavn til Aalborg Lufthavn hos.

  • Hvilken dokumentation eller ID, skal du bruge for at flyve til Aalborg Lufthavn?

    De rejse- og sundhedsdokumenter, du skal have med på din Aalborg Lufthavn rejse kan variere baseret på din rute og personlige situation. Som en god hovedregel, bør du overveje at have forskellige dokumenter såsom ID-kort eller kørekort og et pas, der er gyldigt i mere end seks måneder efter du ankommer i Aalborg Lufthavn. Vi anbefaler, at du spørger dit flyselskab eller en betroet tredjepart som IATA til råds.


Hvilke flyselskaber flyver ruten København – Aalborg?

Du behøver ikke at tage langsommere transportmidler som bil, bus eller tog for at komme fra Danmarks hovedstad til Aalborg i det nordjyske. I stedet kan du rejse med fly fra København til Aalborg med nordiske flyselskaber som SAS eller Norwegian, der er blandt selskaberne, som udbyder ruten.

Afgang: Hvordan kommer man til lufthavnen i København?

Inden du får glæde af dine flybilletter fra København til Aalborg, skal du lige nå ud til Københavns Lufthavn først. Det er heldigvis nemt og ligetil, for infrastrukturen er effektiv og lettilgængelig i hovedstaden. Buslinje 5C kører både via Hovedbanegården, Rådhuspladsen og Nørreport Station. En anden mulighed er at tage med metrolinje M2, der ligeledes passerer Nørreport samt stationer som Kongens Nytorv, Christianshavn, Øresund og flere andre, på vej mod lufthavnen. En tredje mulighed er at tage toget fra Hovedbanegården og ud til Terminal 3, med en rejsetid på ca. 15 minutter. En taxa er også en mulighed, om end det er en dyrere løsning til ca. 250 DKK for en tur fra indre by.

Ankomst: Hvordan kommer man fra lufthavnen til centrum i Aalborg?

Fly fra København til Aalborg lander i Aalborg Lufthavn, hvorfra du kan komme videre ind til centrum. Bus nummer 12, 71 og 200 kører nærmest i pendulfart mellem lufthavnen og indre by. Du kan også tage en taxa, som koster ca. 150 DKK for en tur på omkring seks kilometer. I fremtiden bliver det ligeledes muligt at tage toget fra lufthavnen til Lindholm, da en jernbaneudvidelse er på vej.

Hvor lang tid tager det at flyve fra København – Aalborg?

Det er tidsbesparende at rejse med indenrigsfly i Danmark. Du kan rejse med direkte fly, som har en flyvetid på blot ca. 45 minutter fra København til Aalborg. KLM tilbyder eksempelvis også rejser med mellemlanding, men det kan ikke svare sig, når der tilbydes direkte ture mange gange om dagen med Norwegian eller SAS.

Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Aalborg?

Vejrmæssigt er Aalborg ikke meget anderledes end resten af Danmark. Derfor er sommeren højsæson med flest turister samt masser af udendørsbegivenheder. Derfor er der ofte gode chancer for billige flybilletter uden for hovedsæsonen. Aalborg er desuden en fremragende kulturby, der byder på indendørsaktiviteter hele året rundt i form af museer, teateroplevelser, koncerter, sport, kunst og meget mere.

Er et pas nødvendigt på fly fra København til Aalborg?

Det er ikke nødvendigt at medbringe pas på indenrigsrejser med fly fra København til Aalborg, da sygesikringskort eller kørekort er tilstrækkeligt som ID. Det er dog altid en god idé at tjekke det specifikke flyselskabs regler inden afrejse.


Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Aalborg?

Vejrmæssigt er Aalborg ikke meget anderledes end resten af Danmark. Derfor er sommeren højsæson med flest turister samt masser af udendørsbegivenheder. Derfor er der ofte gode chancer for billige flybilletter uden for hovedsæsonen. Aalborg er desuden en fremragende kulturby, der byder på indendørsaktiviteter hele året rundt i form af museer, teateroplevelser, koncerter, sport, kunst og meget mere.

Er et pas nødvendigt på fly fra København til Aalborg?

Det er ikke nødvendigt at medbringe pas på indenrigsrejser med fly fra København til Aalborg, da sygesikringskort eller kørekort er tilstrækkeligt som ID. Det er dog altid en god idé at tjekke det specifikke flyselskabs regler inden afrejse.


Alternative fly København-Aalborg

Sammenlign alternative flyruter til og fra nærliggende lufthavne og byer for at finde de bedste priser og mest passende afgangstider
Fly fra Aalborg til København
Hurtigste flyvetid0t. 45min.
Laveste pris626 kr.
Fly fra København til Aarhus
Hurtigste flyvetid0t. 35min.
Laveste pris974 kr.
Fly fra Aarhus til København
Hurtigste flyvetid0t. 40min.
Laveste pris865 kr.
Fly fra København til Billund
Hurtigste flyvetid3t. 10min.
Laveste pris1.171 kr.
Fly fra Billund til København
Hurtigste flyvetid7t. 10min.
Laveste pris1.784 kr.
Fly fra København til Rønne
Hurtigste flyvetid0t. 40min.
Laveste pris715 kr.
Fly fra København til Karup
Hurtigste flyvetid0t. 50min.
Laveste pris2.826 kr.
Fly fra København til Sønderborg
Hurtigste flyvetid0t. 40min.
Laveste pris1.600 kr.
Fly fra Karup til København
Hurtigste flyvetid0t. 50min.
Laveste pris2.731 kr.
Fly fra Sønderborg til København
Hurtigste flyvetid0t. 45min.
Laveste pris1.621 kr.

Fly, der minder om København til Aalborg

Er du fleksibel i forhold til destinationen? Gør søgningen bredere, og find fly, der minder om din rute fra København til Aalborg

Hvorfor vælge momondo?

Hvorfor skulle jeg bruge momondo til at finde tilbud på fly fra København til Aalborg?

momondo sammenligner alle dine flymuligheder på ét sted og giver dig mulighed for at filtrere dem, så du kan finde det perfekte fly fra København til Aalborg. momondo sparer dig for tid, og du kan spare penge på din rejse.

Kan jeg finde fly fra København til Aalborg med fleksibel booking på momondo?

Fly fra København til Aalborg med fleksibel booking kan findes ved hjælp af søgeformularen ovenfor. Derefter skal du vælge fores særlige filter for fleksibel booking, som så udelukkende fremhæver de fly, som denne regel gælder for.

Hvordan kan momondo hjælpe mig med at finde fly fra København til Aalborg?

Når alle potentielle fly fra København til Aalborg vises foran dig, giver momondo dig mulighed for at sortere og filtrere flyresultaterne efter præferencer såsom flyselskkab, pris og flyvetid.

Jeg er ikke klar til at booke et fly fra København til Aalborg lige nu. Kan momondo underrette mig, hvis priserne ændrer sig?

Hvis du ikke er klar til at booke et fly fra København til Aalborg lige nu, kan du bruge vores indblik ovenfor til at få nyttige tips, eller du kan oprette en prisagent, så momondo holder høje med priserne på fly til Aalborg og giver dig besked, når de ændrer sig.


En nemmere måde at holde styr på din rejse til Aalborg på

Vi gør det supernemt at planlægge, organisere og rejse sammen med venner eller familie. Trips er gratis – og kan bruges, uanset hvor du booker.