Fly Europa Danmark Karup København til Karup

Billige flybilletter fra København til Karup

Afrejse
Hjemrejse
Tidspunkt
Sammenlign momondo med |

Find flybilletter fra København til Karup

Herunder kan du se de bedste priser for din rute i løbet af de næste tre måneder. Alle ruter er fundet på momondo i denne uge. Se de hurtigste og billigste fly fra København til Karup ved at skifte fane.
Hurtigste
Billigste
Danish Air
Danish Air
29 jan.
CPH
17:30
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
18:20
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
31 jan.
KRP
14:15
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
15:05
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.117 DKK
Danish Air
Danish Air
14 dec.
CPH
09:45
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
10:35
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
15 dec.
KRP
12:45
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
13:35
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.239 DKK
Danish Air
Danish Air
20 nov.
CPH
08:25
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
09:15
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
21 nov.
KRP
20:00
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
20:50
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.313 DKK
Danish Air
Danish Air
29 jan.
CPH
17:30
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
18:20
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
31 jan.
KRP
14:15
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
15:05
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.117 DKK
Danish Air
Danish Air
14 dec.
CPH
09:45
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
10:35
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
15 dec.
KRP
12:45
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
13:35
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.239 DKK
Danish Air
Danish Air
20 nov.
CPH
08:25
Lufthavn: København Kastrup
0t. 50min.
09:15
KRP
Lufthavn: Karup
Danish Air
21 nov.
KRP
20:00
Lufthavn: Karup
0t. 50min.
20:50
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.313 DKK

Find de bedste priser på København-Karup fly

Bliv klogere på, hvordan du får de bedste flypriser
Hvilken måned er det billigst at flyve til Karup?
marts
Den billigste tid på året at flyve fra København til Karup er marts. Den dyreste tid er januar
Hvilken dag er den billigste at flyve til Karup?
fredag
Den billigste dag er typisk fredag. Den dyreste dag er typisk torsdag
Hvornår er det billigste tidspunkt at flyve til Karup?
om formiddagen
Fly fra København til Karup er ca. 6% dyrere om morgenen end om formiddagen
Hvad er det billigste flyselskab som flyver til Karup?
Norwegian Air International
Norwegian Air International, Danish Air, og FlexFlight er de mest populære selskaber, der flyver fra København til Karup
Hvilken rute er billigst?
København Kastrup - Karup
Flyv fra København Kastrup til Karup for de bedste flypriser mellem København og Karup
CPH
København Kastrup
KRP
Karup
Hvornår er det billigst at bestille et fly til Karup?
44 dage før
Det billigste tidspunkt at booke et fly fra København til Karup er ca. 44 dage før afgang
60
Dage før afgang
0

Flyinformation for København til Karup

Hvor lang tid tager det at flyve fra København til Karup, og kan man flyve direkte?
Hurtigste flyvetid 0t. 50min. Det hurtigste fly fra København til Karup tager 0t. 50min..
Direkte fly Hver dag Direkte fly fra København til Karup hver dag.
Lufthavne i Karup 1 lufthavn Der er 1 lufthavn i nærheden af Karup: Karup (KRP)

Lufthavne og transport

Hvilke flyselskaber flyver ruten København – Karup?

Den danske hovedstad er godt forbundet med resten af de danske byer takket være mange forskellige lufthavne spredt omkring i Danmark. Det betyder også, at det er muligt at rejse med fly fra København til Karup, der ligger centralt placeret mellem større provinsbyer som Viborg, Herning, Holstebro og Silkeborg. På nuværende tidspunkt er Danish Air Transport det eneste flyselskab, der tilbyder rejser med fly fra København til Karup. Karup Lufthavn har i dag skiftet navn til Midtjyllands Lufthavn, men byen er naturligvis den samme.

Afgang: Hvordan kommer man til lufthavnen i København?

Københavns Lufthavn ligger placeret på Amager, ikke langt fra centrum. Derfor tager det ikke mere end ca. 15 minutter at komme fra eksempelvis Nørreport til lufthavnen – du skal blot hoppe på metrolinje M2. Der kører også tog samt bus 5C fra Hovedbanegården, så du kan uden problemer komme fra indre by til lufthavnen. Du kan også tage en taxa, hvor prisen er ca. 250 DKK fra centrum til Københavns Lufthavn.

Ankomst: Hvordan kommer man fra lufthavnen til centrum i Karup?

Fly fra København til Karup lander i den lufthavn, der nu hedder Midtjyllands Lufthavn, som blev vedtaget ved en navnekonkurrence i 2017. Turen fra lufthavnen til Karup er ca. på tre kilometer, og kan klares med bus nummer 716 eller med en flexbus. En flexbus skal dog bestilles på forhånd via telefonnummeret 87408300, og kan ligeledes bringe dig til byer som Lemvig, Skive og flere andre. Ønsker du at hyre en taxa skal den bookes god tid i forvejen, så chaufføren kan være på pletten, når du lander i Midtjyllands Lufthavn.

Hvor lang tid tager det at flyve fra København – Karup?

Danish Air Transport tilbyder fire daglige afgange til Karup. Alle afgange er direkte, med en flyvetid på ca. 50 minutter.


Praktisk information om din rejse til Karup

Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Karup?

Det er især populært at søge på flybilletter fra København til Karup med ankomst i sommermånederne. Byen er nemlig mest interessant i godt vejr, hvor naturen tager sig bedst ud. Der sker også mest i de omkringliggende provinser om sommeren, men der er også noget at opleve indendørs på museer, i biografer og andre underholdningssteder.

Er et pas nødvendigt på fly fra København til Karup?

Indenrigsflyvninger kræver som udgangspunkt ikke et pas, da du kan nøjes med sygesikringskort eller kørekort som identitetskort. Du bør dog altid tjekke det specifikke flyselskabs regler, inden du begiver dig ud på en flyrejse.

Tips til Karup

  • Tag fiskestangen med til Karup. Der er nemlig næsten altid garanti for fangst i Karup Å samtidig med, at du kan være heldig at se sæler.
  • Lej en kano og vær heldig at se isfugle langs Karup Å. Husk, at det kun er lovligt at sejle i kano fra den 15. juni til den 1. oktober mellem kl. 09 og 18.
  • Gedhusmuseet giver et indblik i det danske flyvevåbens historie. Når du har oplevet nok natur og historie kan du med fordel tage bussen til en af de større provinsbyer som Viborg og Holstebro, der begge har et rigt café- og kulturliv.

(Priser tjekket 04/11/2018).


Alternative ruter fra København til Karup

Sammenlign alternative flyruter til og fra nærliggende lufthavne og byer, for at finde de bedste priser og rejsetidspunkter.

Fly København til Aalborg
Korteste rejsetid
0t. 45min.
Laveste pris
1.090 DKK
Fly København til Sønderborg
Korteste rejsetid
0t. 45min.
Laveste pris
1.185 DKK

Fly fra København til:

Fly til Karup fra:


Find billige flybilletter til andre byer i Danmark

Danmark er fyldt med spændende byer, så hvorfor ikke overveje en weekendtur til nogle af disse?
*Flypriser til Karup er baseret på prisen for en billet på economy class fundet af momondos brugere inden for de seneste 72 timer. Disse priser er ikke nødvendigvis tilgængelige længere.
Fly Europa Danmark Karup København til Karup