Fly Europa Danmark Aalborg

Find billige flybilletter til Aalborg

fre.. 16.8.
fre.. 23.8.
Tidspunkt
Sammenlign momondo med |

Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Aalborg?

+45.0%
+30.0%
+15.0%
Grundpris
Pris
993 - 1.404 DKK

Danmarks fjerdestørste by er godt med inden for kultur, uddannelse og byliv, hvilket får mange turister til at rejse til byen. Det bedste tidspunkt at rejse til Aalborg er i særligt i sommermånederne juni, juli og august hvor der er størst chance for godt vejr og masser af aktiviteter samt liv i byen.

Priserne på fly til Aalborg ligger gansken jævnt over hele året, men juli og juni er generelt de dyreste måneder og september og november de billigste. Sigt efter at købe dine flybilletter til Aalborg omtrent 55 dage før afgang, hvor priserne plejer at være de bedste. (Kilde: momondos prisindsigt for ruten København – Aalborg)

I Aalborg er der fest, masser af kultur samt underholdning for enhver smag.


Gode tilbud på fly til Aalborg

De hurtigste ruter og billigste flyrejser til Aalborg fundet af brugere
Hurtigste
Billigste
SAS
SAS
30 aug.
CPH
21:05
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:50
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
01 sep.
AAL
10:50
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
11:35
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.089 DKK
SAS
SAS
06 sep.
CPH
21:05
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:50
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
08 sep.
AAL
16:45
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
17:30
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.089 DKK
SAS
SAS
23 aug.
CPH
22:55
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
23:40
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
25 aug.
AAL
19:00
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
19:45
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.290 DKK
Norwegian Air International
Norwegian Air International
16 aug.
CPH
23:20
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
00:05
+1
AAL
Lufthavn: Aalborg
Norwegian Air International
17 aug.
AAL
08:35
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
09:20
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.571 DKK
Norwegian Air International
Norwegian Air International
16 aug.
CPH
21:00
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:45
AAL
Lufthavn: Aalborg
Norwegian Air International
18 aug.
AAL
21:10
Lufthavn: Aalborg
0t. 40min.
21:50
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.611 DKK
Norwegian Air International
Norwegian Air International
16 aug.
CPH
21:00
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:45
AAL
Lufthavn: Aalborg
Norwegian Air International
18 aug.
AAL
21:10
Lufthavn: Aalborg
0t. 40min.
21:50
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.611 DKK
SAS
SAS
30 aug.
CPH
21:05
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:50
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
01 sep.
AAL
10:50
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
11:35
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.089 DKK
Norwegian Air International
Norwegian Air International
16 aug.
CPH
23:20
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
00:05
+1
AAL
Lufthavn: Aalborg
Norwegian Air International
17 aug.
AAL
08:35
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
09:20
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.571 DKK
SAS
SAS
06 sep.
CPH
21:05
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
21:50
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
08 sep.
AAL
16:45
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
17:30
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.089 DKK
SAS
SAS
23 aug.
CPH
22:55
Lufthavn: København Kastrup
0t. 45min.
23:40
AAL
Lufthavn: Aalborg
SAS
25 aug.
AAL
19:00
Lufthavn: Aalborg
0t. 45min.
19:45
CPH
Lufthavn: København Kastrup
1.290 DKK

Hvilke flyselskaber flyver til Aalborg?

Der er en håndfuld flyselskaber der har ruter til Aalborg. Det drejer sig blandt andet om Norwegian, Danish Air Transport og SAS. Med direkte fly tager turen kun omkring 45 minutter fra Københavns lufthavn.


Hvordan kommer man fra lufthavnen til centrum?

Herunder finder du alle lufthavne i Aalborg samt afstand til centrum
Aalborg
6 km fra centrum

Aalborg Lufthavn blev i 1936 destination for den første danske indenrigsrute. I 2001 blev en ny, arkitekttegnet terminal indviet, og i 2013 stod en ny terminaludvidelse færdig, så lufthavnen er godt rustet til at tage imod de mere end 1,5 millioner årlige rejsende. Når du skal til eller fra Aalborg lufthavn kan du benytte dig af rutebus 70 eller bybus 12.


Populære fly til Aalborg

Find dine flybilletter til Aalborg blandt disse populære flyafgange
Fly London til Aalborg
Korteste rejsetid
1t. 35min.
Laveste pris
187 DKK
Fly Toulouse til Aalborg
Korteste rejsetid
13t. 05min.
Laveste pris
775 DKK
Fly Amsterdam til Aalborg
Korteste rejsetid
1t. 15min.
Laveste pris
1.056 DKK
Fly København til Aalborg
Korteste rejsetid
0t. 45min.
Laveste pris
1.089 DKK
Fly München til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 45min.
Laveste pris
1.123 DKK
Fly Frankfurt til Aalborg
Korteste rejsetid
7t. 20min.
Laveste pris
1.130 DKK
Fly Hamborg til Aalborg
Korteste rejsetid
5t. 15min.
Laveste pris
1.130 DKK
Fly Bologna til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 50min.
Laveste pris
1.136 DKK
Fly Barcelona til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 00min.
Laveste pris
1.216 DKK
Fly Dublin til Aalborg
Korteste rejsetid
8t. 10min.
Laveste pris
1.263 DKK
Fly Düsseldorf til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 15min.
Laveste pris
1.270 DKK
Fly Stuttgart til Aalborg
Korteste rejsetid
4t. 00min.
Laveste pris
1.270 DKK
Fly Marseille til Aalborg
Korteste rejsetid
12t. 40min.
Laveste pris
1.330 DKK
Fly Manchester til Aalborg
Korteste rejsetid
18t. 55min.
Laveste pris
1.390 DKK
Fly Berlin til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 40min.
Laveste pris
1.430 DKK
Fly Wien til Aalborg
Korteste rejsetid
3t. 20min.
Laveste pris
1.437 DKK
Fly Paris til Aalborg
Korteste rejsetid
13t. 25min.
Laveste pris
1.444 DKK
Fly Zürich til Aalborg
Korteste rejsetid
10t. 45min.
Laveste pris
1.470 DKK
Fly Nice til Aalborg
Korteste rejsetid
5t. 20min.
Laveste pris
1.504 DKK
Fly Newcastle upon Tyne til Aalborg
Korteste rejsetid
15t. 10min.
Laveste pris
1.644 DKK
Vis flere

Hvordan kommer man nemmest rundt i Aalborg?

Selvom Aalborg er en by med mere end 110.000 indbyggere, så er den nemmest at opleve til fods, da man kan gå rundt i bymidten og shoppe, besøge museer, se på attraktioner og nyde byens arkitektur.

Vil man opleve lidt mere udenfor centrum, kan man rejse med bybussen, men det er også muligt at leje en cykel, hvis man vil have ekstra motion og frihed. En taxa er også en nem, men dyr løsning.


Kom i gang med at planlægge din rejse til Aalborg


Tips og gode råd til Aalborg

Hvordan får man den billigste flybillet til Aalborg?

Du finder de billigste flybilletter til Aalborg i september og november, og så skal du sigte efter at købe billetten omtrent 55 dage før afgang, hvor statistikken viser du får den bedste pris. (Kilde: momondo prisindsigt for ruten København – Aalborg)

Hvad skal man se i Aalborg?

Aalborg rummer mange arkitektoniske perler, hvor museet Utzon Center er et af dem. Vil man opleve kunst i international topklasse, så er et besøg på Kunsten et must – museet er tegnet af Alvar Aalto.

Når man har set nok fra landjorden, så tag turen op i Aalborgtårnet, hvor man ender i 55 meters højde og har en storslået udsigt over byen. Når der skal hygges, spises eller danses, så er midtbyen det bedste sted at besøge, hvor Jomfru Ane Gade og Havnefronten er to oplagte steder at opholde sig. Der er også mulighed for at opleve naturen med golf, kajakroning, fisketure og meget andet.

Aktiviteter for børn

Aalborg Zoo med over 1600 dyr er en selvskreven oplevelse for både store og små, hvilket også ses på besøgstallet, der ligger på omkring en halv million om året. Leo’s Legeland er en anden oplagt mulighed, hvor ungerne kan boltre sig på mere end 4500 kvadratmeter.

Skal man købe rejseforsikring?

En rejseforsikring er ikke nødvendig, medmindre man ønsker at tilkøbe ulykkesforsikring, bagagedækning, tyveridækning og lignende.

Kan man drikke vand fra hanen?

Ligesom i resten af Danmark kan man naturligvis også drikke vand fra hanen i Aalborg.

Giver man drikkepenge i Aalborg?

Der er som bekendt allerede en serviceafgift inklusive på regningen, men man kan sagtens give drikkepenge for en ekstraordinær service.

Hvor er der god shopping?

I områderne omkring Bispensgade, Algade, Vesteraa, Gravensgade samt i Aalborg Storcenter kan man finde gode shoppingmuligheder.


Find billige flybilletter til andre byer i Danmark

Danmark er fyldt med spændende byer, så hvorfor ikke overveje en weekendtur til nogle af disse?
*Flypriser til Aalborg er baseret på prisen for en billet på economy class fundet af momondos brugere inden for de seneste 72 timer. Disse priser er ikke nødvendigvis tilgængelige længere.
Fly Europa Danmark Aalborg