Hotel Olympic

3-stjernet hotel med Restaurant

3 stjerner
8,2
Meget god
baseret på 1246 anmeldelser
1.246 verificerede bedømmelser
man. 28.9
-
tir. 29.9
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
503 kr.
/Billigste pris per nat
Værelsestype
Udbyder
I alt pr. nat
Dobbeltværelse, 2 x to enkeltsenge
503 kr.
Standardværelse, ukendt sengetype
544 kr.
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
554 kr.
Om
Værelser
Faciliteter
Anmeldelser
Beliggenhed

About Hotel Olympic, Heraklion

Renlighed
8,4
Komfort
8,4
Beliggenhed
9,5
Serviceydelser
8,1
Ansatte
8,7
Valuta for pengerne
8,2
Overnatningsstedet er røgfrit og har en restaurant, en bar/lounge og en snackbar/deli. Foruden gratis morgenmadsbuffet tilbydes gæster gratis Wi-Fi på fællesarealer og gratis reception med hotelbestyreren. Andre faciliteter inkluderer en tagterrasse, en kaffebar/café og selvstændig parkering. Hotel Olympic har 73 værelser med aircondition og pejse samt pengeskab. 22-tommers plasma-tv med satellitkanalerkanaler. Badeværelserne omfatter badekar eller bruser, gratis toiletartikler og hårtørrer. Dette hotel i Heraklion har gratis trådløs internetforbindelse. Skriveborde og telefon er tilgængelig. Rengøring tilbydes dagligt.

Hotel Olympic room price & deals

man. 28.9
-
tir. 29.9
Opholdstype
Bookinglink
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 2 x to enkeltsenge
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.

Hotel Amenities & Facilities

  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Gratis wi-fi
  • Parkeringsservice
  • Kontor og konference
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn
  • Kabel- eller satellit-tv

Service og bekvemmelighed

  • Mødelokaler
  • Kontor og konference
  • Billeje
  • Vækning
  • Portner
  • Sikkerhedsboks
  • Valutaveksling
  • Møde/banket-faciliteter
  • Roomservice
  • Turskranke
  • Adgang med nøglekort
  • Hurtig check-out
  • Døgnåben reception

Basis

  • Gratis wi-fi
  • Wi-fi i alle områder
  • Internet
  • Brandslukkere
  • Gratis toiletartikler
  • Shampoo
  • Røgalarmer
  • Opvarmning
  • Bodyshampoo
  • Aircondition
  • Skraldespande

Tilgængelighed

  • Ikke-rygerværelser tilgængelige
  • Hele enheden er tilgængelig for rullestolsbrugere
  • Kæledyr er tilladt efter anmodning. Gebyrer kan forekomme.
  • Handicapvenligt
  • Elevator
  • Tilgængelig med elevator
  • Rygeområde
  • Privat indgang

Generelt

  • Familieværelser
  • Pejs
  • Træ- eller parketgulv
  • Forbundne værelse(r) tilgængelige
  • Lydsikrede værelser
  • Lydsikring
  • Telefon
  • Bagageopbevaring

Restauranter

  • Snackbar
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Morgenmad på værelset
  • Køleskab
  • Mad kan bringes ud til gæsteboliger

Medier og underholdning

  • Radio
  • Fladskærms-tv
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fjernsyn

Bad

  • Hårtørrer
  • Toilet
  • Toiletpapir
  • Eget badeværelse

Soveværelse

  • Fold-sammen-seng
  • Stikkontakt nær sengen
  • Sovesofa
  • Garderobe eller skab

Parkering og transport

  • Parkering
  • Parkeringsservice
  • Privat parking

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Førstehjælpsudstyr
  • Pengeskab

Arbejdsområde

  • Fax/kopimaskine
  • Skrivebord

Udendørs

  • Udendørs ildsted

Vaskeri

  • Tøjvask

Familievenligt

  • Tremmeseng tilgængelig

Hotel Olympic Reviews

8,2
Meget god1.246 verificerede bedømmelser

Hotel Olympic room booking info

Check-ind/Check-ud

Tjek ind når som helst efter 15:00; tjek ud når som helst inden 11:00

Afbestilling og forudbetaling

Regler for afbestilling og forudbetaling kan variere afhængigt af værelsestype og udbyder.

Licensnummer: 1039Κ013Α0006300

Frequently asked questions

  • Hvordan er Hotel Olympic prissat i forhold til andre 3-stjernede hoteller i Heraklion?

    I gennemsnittet koster Hotel Olympic mindre end den gennemsnitlige pris for 3-stjernede hoteller i Heraklion. Prisen per døgn hos Hotel Olympic er typisk omkring 539 kr., hvorimod den gennemsnitlige pris er 270 kr. mere i Heraklion.

  • Hvor langt er Hotel Olympic fra Heraklion N. Kazantzakis Apt.?

    Turen fra Heraklion N. Kazantzakis Apt. til Hotel Olympic kommer til at tage omkring 7 min. alt afhængig af trafikken, og har en distance på 3,8 km. Hoteller i de mest populære områder er som regel omgivet af mere trafik, hvilket giver en øget rejsetid.

  • Hvad er den bedste måde at komme til Hotel Olympic fra Heraklion N. Kazantzakis Apt.?

    Da der er mulighed for parkering hos Hotel Olympic, kan du altid leje en bil fra helt ned til 63 kr./dag og parkere den på hotellet. Det vil give dig en masse frihed på dit besøg i Heraklion. Et meget populært valg for rejsene, der bor på Hotel Olympic er at tage en taxi eller sammenkørselsservice fra Heraklion N. Kazantzakis Apt. direkte til hotellet.

  • Er Hotel Olympic kæledyrsvenligt?

    Kæledyr er velkomne hos Hotel Olympic.

  • Er der mad tilgængelig hos Hotel Olympic?

    Hotel Olympic har restaurant på hotellet som både overnattene og besøgende kan benytte. Spørg efter åbningstider i receptionen eller ring til Hotel Olympic på +30 281 028 8861. Hvis du bor hos Hotel Olympic, er du meget velkommen til at bestille mad gennem hotellets room service menu.

  • Har Hotel Olympic en pool?

    På nuværende tidspunkt viser vores data, at der ikke er en pool tilgængelig hos Hotel Olympic. Men nogle hoteller laver renoveringer, der kan medføre store ændringer på bygningen. For et mere nøjagtigt svar er det bedst at ringe direkte til hotellet på +30 281 028 8861.

  • Hvad er telefonnummeret til Hotel Olympic?

    For at få assistance fra en medarbejder hos Hotel Olympic skal du ringe på +30 281 028 8861.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Hotel Olympic?

    Ja, Hotel Olympic har Wi-Fi tilgængelig for hotellets gæster.

  • Hvad tid skal jeg tjekke ud på Hotel Olympic?

    11:00 er tidpunktet for at tjekke ud på Hotel Olympic. Sen udtjekning kan være muligt, men afhænger af hotellet.

  • Hvor meget koster et værelse på Hotel Olympic?

    Gennemsnitsprisen for en nat på Hotel Olympic er for nylig blevet fundet til 737 kr. og kan gå helt ned til 458 kr./nat. Bemærk, at priserne kan blive påvirket af rejsedatoer, værelsestype og tilgængelighed. For at se aktuelle tilbud skal du indtaste dine datoer i formularen ovenfor.

  • Er der vaskeservice på Hotel Olympic?

    Ja, der er. Kontakt Hotel Olympic, Heraklion, for at få flere oplysninger om alle vaskeservicer.

  • Hvor mange udbydere søger momondo på for hoteller i Heraklion?

    Fra september 2026 er der 1.306 udbydere at vælge mellem for hoteller i Heraklion.

  • Hvornår opdaterede momondo sidst priserne for hoteller i Heraklion?

    Priser for hoteller i Heraklion blev sidst opdateret i dag.

Places of interest near Hotel Olympic

Attractions in Heraklion, Grækenland curated by momondo

Beliggenhed: Hotel Olympic, Kornarou Square 43, Heraklion

Populære seværdigheder

Bembo Fountain0,0 km
St. Minas Cathedral0,3 km
Heraklion Museum of Religious Art0,3 km
Venetian City Wall0,3 km
Municipal Museum of the Battle of Crete and the National Resistance0,4 km
Church of Saint Titus0,4 km

momondo’s favorite Heraklion hotels

Poseidon Hotel

Poseidonos 54, Heraklion

7,3
2 stjerner

390 kr.

Galaxy Hotel

75 Dimokratias Avenue, Heraklion

8,9
5 stjerner

759 kr.

Marin Hotel

Epimenidou 46, Heraklion

8,3
3 stjerner

432 kr.

Infinity City Boutique Hotel

Ariadnis 9, Heraklion

8,7
3 stjerner

657 kr.

Blue Aegean Hotel & Suites

Kato Gouves - Beach Road, Heraklion

8,5
4 stjerner

638 kr.

Capsis Astoria Heraklion Hotel

11 Eleftherias Square, Heraklion

8,8
4 stjerner

482 kr.

Kastro Hotel

Theotokopoulou 22, Heraklion

9,1
3 stjerner

442 kr.

Eleni Palace

Milou 12, Heraklion

8,8
3 stjerner

358 kr.

Olive Green Hotel

Meramvellou & Idomeneos 22, Heraklion

8,7
4 stjerner

572 kr.

Spar penge, når du booker hotel med momondo

De bedste hoteltilbud

De bedste hoteltilbud

Se tilbud fra tusindvis af hoteller og overnatningssteder på ét sted.

Gratis afbestilling

Gratis afbestilling

Brug vores filter til at finde overnatningssteder med gratis afbestilling.

Millioner af anmeldelser

Millioner af anmeldelser

Tjek vurderinger fra millioner af ægte gæstevurderinger.

Prisagent

Prisagent

Vil du booke senere? til at holde øje med priserne.

En nemmere måde at holde styr på din rejse til Heraklion på

Vi gør det supernemt at planlægge, organisere og rejse sammen med venner eller familie. Trips er gratis – og kan bruges, uanset hvor du booker.

Få besked, når priserne falder

Daglige prisændringer i din indbakke – kun med prisagenter.
2 gæster, 1 værelse
man. 28.9
tir. 29.9

Find bedre resultater til dit ophold i Heraklion

Populære byer i Grækenland