Hotel Hafen Hamburg

4-stjernet hotel med Restaurant

4 stjerner
8,3
Meget god
baseret på 6473 anmeldelser
6.473 verificerede bedømmelser
tir. 29.9
-
ons. 30.9
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
939 kr.
/Billigste pris per nat
Værelsestype
Udbyder
I alt pr. nat
Standardværelse, ukendt sengetype
939 kr.
Standardværelse, ukendt sengetype
1.007 kr.
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
1.013 kr.
Om
Værelser
Faciliteter
Anmeldelser
Beliggenhed

About Hotel Hafen Hamburg, Hamborg

Renlighed
8,8
Komfort
8,7
Beliggenhed
9,6
Serviceydelser
8,2
Ansatte
9,1
Valuta for pengerne
7,6

Hotel Hafen Hamburg har en eksklusiv udsigt over havnen i Hamborg og floden Elben. Det ligger i St. Pauli med adgang til metro og S-Bahn på to minutter til fods. Den består af fire separate sammenhængende bygninger og to separate receptionsområder. Den historiske hovedbygning stammer fra det 19. århundrede og blev oprindeligt brugt som vandrehjem for sømænd og blev derefter en træningsbase for den tyske flåde. Den traditionelle del af hotellet har gange med træpaneler og nautisk indretning med træhjul, modelskibe og oliemalerier. Der er også en original trappe og historiske vægsegmenter.

Gæsterne kan benytte spa- og fitnesscentret på søsterhotellet Empire Riverside, som ligger under fem minutters gang derfra. Hotel Hafen Hamburg tilbyder gratis trådløs internetadgang, businesscenter med internetadgang, konference- og mødelokaler samt kæledyrsvenlige værelser.

Hotellets 380 værelser er opdelt i seks kategorier. Værelser med nautiske navne som Seaman's Class og Lieutenant's Class, har alle en nordtysk stil. I den traditionelle bygning kan du opleve sømandsstemning i en maritim atmosfære. De historiske gyldne trapper fører dig til dit unikke værelse.

Restaurant "Port" har sommerterrasse og serverer regionale og internationale retter. Hafen Diner serverer uformelle måltider, og hotellet har sin Hafen Diner Burger and Bar. Hotellets Tower Bar ligger 60 m over havnen og har storslået udsigt over floden Elben og St. Pauli Landungsbrücken.

I nærheden af Hotel Hafen Hamburg ligger den eksklusive 100 år gamle Alsterhausa, hvor der findes butikker, konfektureforretninger, mode og delikatesseforretninger. Der tilbydes mange historiske ture og aktiviteter i Hamborg.

Hotel Hafen Hamburg room price & deals

tir. 29.9
-
ons. 30.9
Opholdstype
Bookinglink
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Prisen inkluderer sandsynligvis ikke turistskatter, der opkræves af rejsende på hotellet.

Hotel Amenities & Facilities

  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Gratis wi-fi
  • Kaffemaskine
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Gratis toiletartikler

Hotel Hafen Hamburg Reviews

8,3
Meget god
6473 verificerede bedømmelser
Fantastisk
2762
Meget god
1667
God
1070
Okay
425
Rimelig
324
Middelmådig
117
Dårlig
108
Sortér efter:Seneste

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Hotel Hafen Hamburg room booking info

Check-ind/Check-ud

Tjek ind når som helst efter 15:00; tjek ud når som helst inden 11:00

Afbestilling og forudbetaling

Regler for afbestilling og forudbetaling kan variere afhængigt af værelsestype og udbyder.

Frequently asked questions

  • Hvordan er Hotel Hafen Hamburg prissat i forhold til andre 4-stjernede hoteller i Hamborg?

    I Hamborg, koster 4-stjernede hoteller gennemsnitlig 1.934 kr.. Hotel Hafen Hamburg er 897 kr. billigere end gennemsnittet i byen til kun 1.037 kr./nat.

  • Hvor langt er Hotel Hafen Hamburg fra Hamborg?

    Turen fra Hamborg til Hotel Hafen Hamburg kommer til at tage omkring 17 min. alt afhængig af trafikken, og har en distance på 9,4 km. Hoteller i de mest populære områder er som regel omgivet af mere trafik, hvilket giver en øget rejsetid.

  • Hvad er den bedste måde at komme til Hotel Hafen Hamburg fra Hamborg?

    Da der er mulighed for parkering hos Hotel Hafen Hamburg, kan du altid leje en bil fra helt ned til 167 kr./dag og parkere den på hotellet. Det vil give dig en masse frihed på dit besøg i Hamborg. Hvis du leder efter den nemmeste vej fra Hamborg til Hotel Hafen Hamburg, så overvej at få fat i en taxi eller en sammenkørselsservice som kan få dig til hotellet, men også rundt i byen under dit besøg.

  • Er Hotel Hafen Hamburg kæledyrsvenligt?

    Gæster hos Hotel Hafen Hamburg er velkomne til at medbringe deres hunde.

  • Er der mad tilgængelig hos Hotel Hafen Hamburg?

    Der er en restaurant i Hotel Hafen Hamburg som kan benyttes af gæster på hotellet. Man kan spise der eller tage maden med sig. Ring til receptionen på +49 40 311 130 for at få oplyst køkkenets åbningstider. En af de nemmeste måder at få mad på for Hamborg gæster, der bor i Hotel Hafen Hamburg, er at bestille roomservice, som er tilgængelig for alle hotellets gæster.

  • Har Hotel Hafen Hamburg en pool?

    På nuværende tidspunkt viser vores data, at der ikke er en pool tilgængelig hos Hotel Hafen Hamburg. Men nogle hoteller laver renoveringer, der kan medføre store ændringer på bygningen. For et mere nøjagtigt svar er det bedst at ringe direkte til hotellet på +49 40 311 130.

  • Hvor tæt er Hotel Hafen Hamburg på Hamborg centrum?

    Det burde være nemt nok at komme til Hamborg centrum, da det kun er 1,9 km fra Hotel Hafen Hamburg. I Hamborg centrum finder du Hamburger Rathaus og mange andre populære seværdigheder og oplevelser.

  • Hvad er telefonnummeret til Hotel Hafen Hamburg?

    Du kan komme igennem til hovednummeret på +49 40 311 130.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Hotel Hafen Hamburg?

    Ja, Hotel Hafen Hamburg har Wi-Fi tilgængelig for hotellets gæster.

  • Hvad tid skal jeg tjekke ud på Hotel Hafen Hamburg?

    Udtjekning på Hotel Hafen Hamburg er kl. 11:00. Sen udtjekning kan være muligt ved henvendelse til receptionen.

  • Hvor meget koster et værelse på Hotel Hafen Hamburg?

    De billigste tilbud, der er fundet, starter fra kun 808 kr. pr. nat. Gennemsnitsprisen for værelser på Hotel Hafen Hamburg ligger i øjeblikket på ca. 1.500 kr./nat. Indtast dine datoer i formularen ovenfor for at se mere.

  • Er der vaskeservice på Hotel Hafen Hamburg?

    Ja, der er. Kontakt Hotel Hafen Hamburg, Hamborg, for at få flere oplysninger om alle vaskeservicer.

  • Hvor stor er afstanden fra Hotel Hafen Hamburg, Hamborg, til Miniatur Wunderland?

  • Ligger Staatsoper Hamburg, Hamborg, tæt på Hotel Hafen Hamburg?

  • Hvor mange udbydere søger momondo på for hoteller i Hamborg?

    Fra september 2026 er der 1.429 udbydere at vælge mellem for hoteller i Hamborg.

  • Hvornår opdaterede momondo sidst priserne for hoteller i Hamborg?

    Priser for hoteller i Hamborg blev sidst opdateret i dag.

Places of interest near Hotel Hafen Hamburg

Attractions in Hamborg, Tyskland curated by momondo
Beliggenhed: Hotel Hafen Hamburg, Seewartenstr. 9, 20459 Hamborg, Hamburg

Top landmarks

  • St. Pauli Landing Stages199 m
  • Hamborg Havn240 m
  • Museum für Hamburgische Geschichte0.5 km
  • Reeperbahn0.8 km
  • Elbe Philharmonic Hall1.2 km
  • Hamburg City Centre1.3 km
  • Nikolaikirche1.4 km
  • Hamburger Rathaus1.6 km
  • Staatsoper Hamburg1.7 km
  • Speicherstadt1.9 km
  • Universität Hamburg2.3 km
  • Hamborg Hauptbahnhof2.8 km

momondo’s favorite Hamborg hotels

Hyperion Hotel Hamburg

Amsinckstraße 39, Hamborg, Hamburg

8,4
4 stjerner

723 kr.

Novotel Hamburg Central Station

Steinstrasse 1, Hamborg, Hamburg

8,6
4 stjerner

879 kr.

Reichshof Hotel Hamburg

Kirchenallee 34-36, Hamborg, Hamburg

8,7
4 stjerner

870 kr.

Scandic Hamburg Emporio

Dammtorwall 19, Hamborg, Hamburg

8,7
4 stjerner

790 kr.

Barceló Hamburg

Ferdinandstrasse 15, Hamborg, Hamburg

8,5
4 stjerner

851 kr.

Le Méridien Hamburg

An Der Alster 52, Hamborg, Hamburg

8,2
5 stjerner

1.080 kr.

Radisson Blu Hotel, Hamburg

Congressplatz 2, Hamborg, Hamburg

8,5
4 stjerner

901 kr.

A&O Hamburg Reeperbahn

Reeperbahn 154, Hamborg, Hamburg

6,2
1 stjerne

270 kr.

Grand Elysee Hamburg

Rothenbaumchaussee 10, Hamborg, Hamburg

8,9
5 stjerner

1.503 kr.

Nearby accommodation in Hamborg

Eimsbüttel

See more

Ökotel Hamburg

Holsteiner Chaussee 347, Hamborg, Hamburg

7,2
3 stjerner

542 kr.

Se hoteltilbud

New Living Home Residenzhotel Hamburg

Julius-Vosseler-Str. 40, Hamborg, Hamburg

8,0
4 stjerner

788 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Engel

Niendorfer Strasse 55-59, Hamborg, Hamburg

8,1
4 stjerner

704 kr.

Se hoteltilbud

NH Hamburg Mitte

Schaeferkampsallee 49, Hamborg, Hamburg

8,2
4 stjerner

696 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Zum Zeppelin Hamburg

Frohmestraße, 123-125, Hamborg, Hamburg

8,1
3 stjerner

646 kr.

Se hoteltilbud

Business & More Hamburg

Frohme Str. 110, Hamborg, Hamburg

8,3
4 stjerner

690 kr.

Se hoteltilbud

The Old Doctors Office

Kriegerdankweg 31, Hamborg, Hamburg

5,6
1 stjerne

287 kr.

Se hoteltilbud

Northwest Apartments

Hamborg, Hamburg

6,5

824 kr.

Se hoteltilbud

Harburg

See more

Kleines Hotel Heimfeld

Heimfelder Str. 91-93, Hamborg, Hamburg

6,9
3 stjerner

353 kr.

Se hoteltilbud

Hub Apartments

Hamborg, Hamburg

7,9

776 kr.

Se hoteltilbud

Apartment Hotel am Sand

Sand 21/ Hölertwiete 14, Hamborg, Hamburg

5,1
3 stjerner

481 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Altenwerder Hof

Kleinfeld 16, Hamborg, Hamburg

6,9
3 stjerner

593 kr.

Se hoteltilbud

Privathotel Lindtner Hamburg

Heimfelder Str. 123, Hamborg, Hamburg

8,9
5 stjerner

1.394 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Neugrabener Hof

Cuxhavener Str. 369, Hamborg, Hamburg

7,0
3 stjerner

572 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Grüne Tanne

Bremer Strasse 307, Hamborg, Hamburg

7,2
3 stjerner

567 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Panorama Hamburg-Harburg

Harburger Ring 8-10, Hamborg, Hamburg

7,7
4 stjerner

886 kr.

Se hoteltilbud

B&B Hotel Hamburg-Harburg

Theodor-Yorck-Straße 1, Hamborg, Hamburg

7,9
2 stjerner

587 kr.

Se hoteltilbud

Hamborg-Mitte

See more

a&o Hamburg City - Hostel

Spaldingstrasse 160, Hamborg, Hamburg

7,1
2 stjerner

354 kr.

Se hoteltilbud

Hyperion Hotel Hamburg

Amsinckstraße 39, Hamborg, Hamburg

8,4
4 stjerner

723 kr.

Se hoteltilbud

Best Western Plus Hotel Boettcherhof

Woehlerstrasse 2, Hamborg, Hamburg

8,9
4 stjerner

770 kr.

Se hoteltilbud

Hotel Panorama Hamburg-Billstedt

Billstedter Hauptstrasse 44, Hamborg, Hamburg

7,9
4 stjerner

617 kr.

Se hoteltilbud

Prize By Radisson, Hamburg City

Recha-Lübke-Damm 28, Hamborg, Hamburg

7,9
3 stjerner

568 kr.

Se hoteltilbud

Leonardo Hotel Hamburg Stillhorn

Stillhorner Weg 40, Hamborg, Hamburg

7,9
4 stjerner

619 kr.

Se hoteltilbud

Ibis Hamburg City

Amsinckstrasse 3, Hamborg, Hamburg

7,6
3 stjerner

638 kr.

Se hoteltilbud

Mercure Hotel Hamburg City

Amsinckstr. 53, Hamborg, Hamburg

8,1
4 stjerner

745 kr.

Se hoteltilbud

Holiday Inn Hamburg - Berliner Tor By IHG

Wikingerweg 2, Hamborg, Hamburg

8,1
4 stjerner

669 kr.

Se hoteltilbud

Sternschanze

See more

Altan Hotel

Beim Grünen Jäger 23, Hamborg, Hamburg

5,8
2 stjerner

424 kr.

Se hoteltilbud

My Place Hotel & Apartments

Lippmannstr. 5, Hamborg, Hamburg

8,6
3 stjerner

1.081 kr.

Se hoteltilbud

Fritz im Pyjama

Schanzenstraße 101 - 103, Hamborg, Hamburg

8,0
3 stjerner

773 kr.

Se hoteltilbud

Mövenpick Hotel Hamburg

Sternschanze 6, Hamborg, Hamburg

8,3
4 stjerner

867 kr.

Se hoteltilbud

Superbude St Pauli

Juliusstraße 1-7, Hamborg, Hamburg

8,9
3 stjerner

573 kr.

Se hoteltilbud

Sonniges Zimmer Sternschanze

Hamborg, Hamburg

8,1

637 kr.

Se hoteltilbud

Zentrales Zimmer mit eigenem Balkon

Hamborg, Hamburg

8,6

593 kr.

Se hoteltilbud

August The Boardinghouse

Hamborg, Hamburg

9,4

873 kr.

Se hoteltilbud

Pyjama Park Schanzenviertel

Bartelsstraße 12, Hamborg, Hamburg

8,0
2 stjerner

879 kr.

Se hoteltilbud

Spar penge, når du booker hotel med momondo

De bedste hoteltilbud

De bedste hoteltilbud

Se tilbud fra tusindvis af hoteller og overnatningssteder på ét sted.

Gratis afbestilling

Gratis afbestilling

Brug vores filter til at finde overnatningssteder med gratis afbestilling.

Millioner af anmeldelser

Millioner af anmeldelser

Tjek vurderinger fra millioner af ægte gæstevurderinger.

Prisagent

Prisagent

Vil du booke senere? til at holde øje med priserne.

En nemmere måde at holde styr på din rejse til Hamborg på

Vi gør det supernemt at planlægge, organisere og rejse sammen med venner eller familie. Trips er gratis – og kan bruges, uanset hvor du booker.

Få besked, når priserne falder

Daglige prisændringer i din indbakke – kun med prisagenter.
2 gæster, 1 værelse
tir. 29.9
ons. 30.9

Find bedre resultater til dit ophold i Hamborg

Populære byer i Tyskland