Lavsæson | januar | Det billigste tidspunkt |
Højsæson | august | det dyreste tidspunkt |
57% | forventet prisfald | |
39% | forventet prisstigning |
Rejsepriser | 292Â kr. - 1.108Â kr. |
---|
Billigeste dag på ugen | mandag | er den billigste ugedag at booke på |
Dyreste dag på ugen | søndag | er den dyreste ugedag at booke på |
323Â kr. | ||
911Â kr. |
Laveste ferieboligpris | 323Â kr. |
---|
Skal du til Lissabon på ferie, og ønsker du at bo i et kvarter, hvor du har ret adgang til fest og farver, uden at du skal bruge tid på transport, når du gerne vil hjem, er området omkring Bairro Alto fantastisk. Her finder du over 100 barer, caféer og natklubber inden for et relativt lille område. En feriebolig i Lissabon i det kvarter kan kun blive sjovt. Et andet kvarter for ferieboliger i Lissabon, hvis man er til et livligt natteliv eller blot en hyggelig aften ude, er kvarteret omkring Cais do Sodrè. Her finder du også alle tænkelige former for barer, caféer og natklubber, du måtte ønske dig, for at kunne have en sjov aften.
Rejser I som familie på storbysferie og planlægger at booke en feriebolig, kan I med fordel booke en i kvarteret omkring Baixa eller Avenida Da Liberdade. Her er I tæt på mange historiske seværdigheder, uden at I er i et bakket område, som kan være hårdt at gå omkring i, især med små børn. Er jeres børn større og ikke har nogle problemer med at gå i bakket terræn, kan I overveje vælge det mere populære kvarter nær Alfama. Alfama er en labyrint af små smalle gader, trapper og gamle huse, charmerende caféer og butikker. I området ligger der også et gammelt slot kaldet Castelo de Sao Jorge.
Der er flere fordele i at vælge en feriebolig i stedet for at booke et hotel. Først og fremmest er det mere fleksibelt, fordi I har mulighed for at kunne lave mad hjemme – ikke nødvendigvis hver dag eller det helt vilde, men rejser man med børn, kan det være rart at kunne lave en snack eller servere morgenmad hjemme. Det giver også forældre bedre mulighed for at slappe af og hygge sig, når børnene er lagt i seng, uden at skulle sidde og hviske. Ofte er det muligt at finde små lokale og unikke ferieboliger i områder, hvor lokale selv bor, hvilke giver mulighed for en hel anden oplevelse, end hvis man bor på et hotel. Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at servicen er en anden og ikke tilbydes døgnet rundt. Ikke at den er dårligere, den er bare anderledes, og du skal forvente at være mere selvkørende, end hvis du bor på et hotel med for eksempel en restaurant og morgenmadsbuffet. En lokal udlejer vil kunne bidrage med værdifuld viden om, hvor det nærmeste supermarked er. De kan anbefale gode caféer og restauranter i området og kan vise vej til små lokale perler, som I ellers ikke ville have set. Er I flere der rejser sammen, er det ofte en billigere løsning per person, og I kan forvente at få mere plads for prisen. Det gør det også muligt at vælge områder, som ikke ligger lige op af de værste turistfælder, hvis man gerne vil undgå dem.
Booking af et ophold på omkring 6 nætter i en ferielejlighed er det mest populære for dem, der besøger Lissabon.
Prisen på en ferielejlighed i Lissabon afhænger af antallet af gæster, beliggenhed og faciliteter. Du kan forvente at betale omkring 700 kr. pr. nat for en standardlejlighed i Lissabon.
januar er normalt den måned, hvor priserne på ferielejligheder og -boliger i Lissabon er på det laveste, og du kan finde priser, som er ca. 58% lavere end i højsæsonen i Lissabon.
Uptown er det mest populære område i Lissabon at booke ferielejlighed i. Alfama og Pombaline Nedre Tårn er også efterspurgte steder.
Fra december 2023 er der 10.252 udbydere at vælge mellem for hoteller i Lissabon.
Priser for hoteller i Lissabon blev sidst opdateret i dag.